INFORMACJA Zarządu Głównego SEiRP
Koleżanki i Koledzy emeryci dotknięci skutkami tzw. ustawy "deubekizacyjnej" !
Na posiedzeniu Prezydium i Zarządu Głównego SEiRP w dniu 16 lutego br., w Warszawie zasygnalizowano problem waloryzacji świadczeń na marzec 2011 r. Pojawiło się pytanie jak mają zachować się zainteresowani. Czy przyjąć nową decyzję waloryzacyjną czy też złożyć odwołanie aby nie narazić się jakby na akceptację poprzedniej decyzji zmniejszającej świadczenie. Jeśli odwołać się to w jakiej formie.
Wobec powyższego zwróciłem się o opinię do Pana mec.Damiana Sucholewskiego z Kancelarii Prawnej w Warszawie. Otrzymałem precyzyjną i wyczerpującą odpowiedź, której treść przekazuję niniejszym do wiadomości :
Decyzji o waloryzacji emerytury nie należy zaskarżać. Zgodnie z art. 477 (13) k.p.c., jeżeli organ rentowy zmieni zaskarżoną decyzję przed rozstrzygnięciem sprawy przez Sąd, poprzez wydanie nowej decyzji, która uwzględnia w całości lub w części żądania Skarżącego, to Sąd umarza postępowanie w całości lub w części. W innym przypadku np. zmiany lub wykonania decyzji, nie wpływa to na rozpoznanie sprawy.
Waloryzacja nie jest zmianą, która powoduje modyfikację zaskarżonej decyzji zgodnie z oczekiwaniami Skarżącego. Waloryzacja w żaden sposób nie zmienia wysokości przysługującej podstawy wymiaru emerytury. Jest ona jedynie okresowym podnoszeniem wysokości świadczeń w związku ze wzrostem płac i kosztów utrzymania.
Brak odwołania od decyzji waloryzacyjnej nie będzie stanowił tzw. akceptacji decyzji obniżającej emeryturę.
Jeżeli chodzi o odwołania od tych decyzji, będą one rozpatrywane i waloryzacja nie będzie miała wpływu na proces sądowy. W przypadku zmiany przez Sąd decyzji Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA, chociażby w części, organ emerytalny zobowiązany będzie zmienić decyzję dotyczącą podstawy wymiaru emerytury a waloryzacja będzie liczona od nowej podstawy.
Zaskarżenie do Sądu decyzji o waloryzacji emerytury nie będzie miało wpływu na zmianę wysokości podstawy wymiaru emerytury. Ewentualne odwołanie miałoby dotyczyć samej waloryzacji emerytury, a nie wysokości procentowej uprawnień emerytalnych.
W przypadku osób, które nie złożyły dotychczas odwołania od decyzji obniżającej emeryturę zaskarżenie decyzji o waloryzacji również nie jest sposobem umożliwiającym zmianę wysokości podstawy wymiaru emerytury.
Dlatego też niecelowe jest składanie kolejnych odwołań od decyzji o waloryzacji o ile oczywiście waloryzacja została przeprowadzona w oparciu o właściwe wskaźniki.
Jerzy Krawczyk - Wiceprezes Zarządu Głównego SEiRP - Przewodniczący Komisji Prawnej