Tym razem na podbój Łodzi
Kolejny "wypad" lubaczowskich emerytów - tym razem na podbój Łodzi
Mimo, że tym razem towarzyszyła nam "pechowa 13" - bo była to 13 autokarowa wycieczka po terenie naszego kraju, nie wydarzyło się nic szczególnego, co można przepisywać tej feralnej liczbie. Wręcz przeciwnie przebieg wycieczki, jak co roku był wspaniały, w przyjaznej atmosferze, z ciekawym programem, który obejmował zagadnienia o fabrycznej Łodzi, tworzonej wielkoprzemysłowej manufakturze, fortun przemysłowych rodzin Scheiblerów, Poznańskich, czyli "Ziemię Obiecaną" nazwy publicystycznej Łodzi - a będącą tytułem powieści W. Reymonta, itp.
W dniu 30.06.2024 r. Łódź przywitała nas upalną pogodą, ale wspaniałe warunki bytowe w hotelu Ibis Centrum Łódź przy ul. Piłsudskiego 11, po zakwaterowaniu poprawiły samopoczucie uczestników wycieczki.
Po konsultacji harmonogramu wycieczki z przewodnikiem Panią Ewą Hanisz zaczęliśmy od dnia żydowskiego, a w następne dni zwiedzaliśmy niżej wymienione obiekty:
Poniedziałek, 01.07.2024 r.:
- Stacja Radegast - wybudowany budynek wraz z rampą przeładunkową przez Niemców w 1941 r. Początkowo obiekt służył, jako punkt przeładunkowy żywności i surowców przeznaczonych dla ludności i zakładów pracy getta. Od 1942 r. Stacja stała się miejscem, z którego wywożono ludność żydowską do obozów zagłady.
- Cmentarz Żydowski: Największy cmentarz żydowski w Polsce i jeden z największych w Europie, założony w 1892 roku. Mieści się tam ponad 180 tysięcy nagrobków, w tym imponujące mauzolea bogatych przemysłowców, takich jak Izrael Poznański.
- Pomnik Pęknięte Serce: Symboliczny pomnik upamiętniający ofiary getta łódzkiego. Jest to miejsce pamięci o tysiącach Żydów, którzy zginęli podczas II wojny światowej.
- Park Pojednania: Miejsce refleksji i pamięci, stworzony w celu promowania pokoju i porozumienia między różnymi narodami i kulturami. Znajduje się w pobliżu Cmentarza Żydowskiego i stanowi przestrzeń do kontemplacji.
Wtorek, 02.07.2024 r.:
- Pałac Poznańskiego: Pałac ten, nazywany "Łódzkim Wersalem", jest jednym z najważniejszych zabytków Łodzi. Został zbudowany dla Izraela Poznańskiego, jednego z najbogatszych fabrykantów w mieście. Pałac zachwyca bogactwem architektury i wnętrz, a obecnie mieści Muzeum Miasta Łodzi.
- Manufaktura: Spacer przez Park Staromiejski na Plac Wolności i ulicę Piotrkowską. Manufaktura to ogromne centrum handlowo-rozrywkowe, które kiedyś było kompleksem fabrycznym. Teraz stanowi jedno z głównych miejsc spotkań w Łodzi, oferując sklepy, restauracje, kina i muzea.
- Słynna ulica Piotrowska - reprezentacyjna ulica Łodzi, jedna z najdłuższych ulic handlowych na kontynencie licząca około 4,2 km, biegnąca w linii prostej od pl. Wolności do pl. Niepodległości.
Środa, 03.07.2024 r.:
- Łagiewniki: Spacer po Lesie Łagiewnickim, jednym z największych lasów miejskich w Europie. To idealne miejsce na odpoczynek i kontakt z naturą, z licznymi szlakami turystycznymi i rowerowymi.
- Orientarium ZOO Łódź: Nowoczesne zoo z różnorodnymi gatunkami zwierząt oraz nowo otwartym Orientarium, które prezentuje faunę i florę Azji. Znajdują się tam unikalne wystawy i interaktywne atrakcje dla odwiedzających w każdym wieku.
Czwartek, 04.07.2024 r:
- Muzeum Włókiennictwa (Biała Fabryka): Muzeum znajduje się w dawnej fabryce Ludwika Geyera i prezentuje historię przemysłu włókienniczego w Łodzi. Można tam zobaczyć maszyny, narzędzia i eksponaty związane z produkcją tkanin.
- EC1: Nowe Centrum Łodzi, obejmujące zrewitalizowany kompleks elektrociepłowni zamieniony na centrum naukowo-kulturalne. Znajdują się tam planetarium, centrum nauki i różnorodne wystawy.
- Dworzec Fabryczny: Nowoczesny i zrewitalizowany dworzec kolejowy, który jest jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Łodzi.
- Cerkiew A. Newskiego: Prawosławna cerkiew z charakterystycznymi cebulastymi kopułami, zbudowana w stylu rosyjskim. Jest to ważne miejsce kultu dla prawosławnych mieszkańców miasta.
- Ulica Włókiennicza: Znana z historycznej zabudowy związanej z przemysłem włókienniczym, ulica ta jest świadkiem przeszłości przemysłowej Łodzi.
Piątek, 05.072024 r.:
- Księży Młyn: Kompleks fabryczny z osiedlem robotniczym, zbudowany przez Karola Scheiblera. Jest to jeden z najważniejszych zabytków przemysłowych Łodzi, doskonale zachowany i pokazujący życie robotników w XIX wieku.
- Muzeum Kinematografii: Muzeum poświęcone historii kina i filmu, z bogatą kolekcją sprzętu filmowego i pamiątek. Oferuje unikalne wystawy i projekcje filmowe.
- Pałac Herbsta: Elegancka rezydencja, która prezentuje życie zamożnych przemysłowców łódzkich z końca XIX wieku. Pałac zachwyca swoją architekturą i pięknie utrzymanymi ogrodami.
Autor: Marek Kisz