Reklama

Tym razem na podbój Łodzi

Tekst: Powiększ / Pomniejsz

Kolejny "wypad" lubaczowskich emerytów - tym razem na podbój Łodzi

Mimo, że tym razem towarzyszyła nam "pechowa 13" - bo była to 13 autokarowa wycieczka po terenie naszego kraju, nie wydarzyło się nic szczególnego, co można przepisywać tej feralnej liczbie. Wręcz przeciwnie przebieg wycieczki, jak co roku był wspaniały, w przyjaznej atmosferze, z ciekawym programem, który obejmował zagadnienia o fabrycznej Łodzi, tworzonej wielkoprzemysłowej manufakturze, fortun przemysłowych rodzin Scheiblerów, Poznańskich, czyli "Ziemię Obiecaną" nazwy publicystycznej Łodzi - a będącą tytułem powieści W. Reymonta, itp.
W dniu 30.06.2024 r. Łódź przywitała nas upalną pogodą, ale wspaniałe warunki bytowe w hotelu Ibis Centrum Łódź przy ul. Piłsudskiego 11, po zakwaterowaniu poprawiły samopoczucie uczestników wycieczki.
Po konsultacji harmonogramu wycieczki z przewodnikiem Panią Ewą Hanisz zaczęliśmy od dnia żydowskiego, a w następne dni zwiedzaliśmy niżej wymienione obiekty:


Poniedziałek, 01.07.2024 r.:
- Stacja Radegast - wybudowany budynek wraz z rampą przeładunkową przez Niemców w 1941 r. Początkowo obiekt służył, jako punkt przeładunkowy żywności i surowców przeznaczonych dla ludności i zakładów pracy getta. Od 1942 r. Stacja stała się miejscem, z którego wywożono ludność żydowską do obozów zagłady.

- Cmentarz Żydowski: Największy cmentarz żydowski w Polsce i jeden z największych w Europie, założony w 1892 roku. Mieści się tam ponad 180 tysięcy nagrobków, w tym imponujące mauzolea bogatych przemysłowców, takich jak Izrael Poznański.

- Pomnik Pęknięte Serce: Symboliczny pomnik upamiętniający ofiary getta łódzkiego. Jest to miejsce pamięci o tysiącach Żydów, którzy zginęli podczas II wojny światowej.
- Park Pojednania: Miejsce refleksji i pamięci, stworzony w celu promowania pokoju i porozumienia między różnymi narodami i kulturami. Znajduje się w pobliżu Cmentarza Żydowskiego i stanowi przestrzeń do kontemplacji.

Wtorek, 02.07.2024 r.:
- Pałac Poznańskiego: Pałac ten, nazywany "Łódzkim Wersalem", jest jednym z najważniejszych zabytków Łodzi. Został zbudowany dla Izraela Poznańskiego, jednego z najbogatszych fabrykantów w mieście. Pałac zachwyca bogactwem architektury i wnętrz, a obecnie mieści Muzeum Miasta Łodzi.
- Manufaktura: Spacer przez Park Staromiejski na Plac Wolności i ulicę Piotrkowską. Manufaktura to ogromne centrum handlowo-rozrywkowe, które kiedyś było kompleksem fabrycznym. Teraz stanowi jedno z głównych miejsc spotkań w Łodzi, oferując sklepy, restauracje, kina i muzea.
- Słynna ulica Piotrowska - reprezentacyjna ulica Łodzi, jedna z najdłuższych ulic handlowych na kontynencie licząca około 4,2 km, biegnąca w linii prostej od pl. Wolności do pl. Niepodległości.

Środa, 03.07.2024 r.:
- Łagiewniki: Spacer po Lesie Łagiewnickim, jednym z największych lasów miejskich w Europie. To idealne miejsce na odpoczynek i kontakt z naturą, z licznymi szlakami turystycznymi i rowerowymi.
- Orientarium ZOO Łódź: Nowoczesne zoo z różnorodnymi gatunkami zwierząt oraz nowo otwartym Orientarium, które prezentuje faunę i florę Azji. Znajdują się tam unikalne wystawy i interaktywne atrakcje dla odwiedzających w każdym wieku.

Czwartek, 04.07.2024 r:
- Muzeum Włókiennictwa (Biała Fabryka): Muzeum znajduje się w dawnej fabryce Ludwika Geyera i prezentuje historię przemysłu włókienniczego w Łodzi. Można tam zobaczyć maszyny, narzędzia i eksponaty związane z produkcją tkanin.
- EC1: Nowe Centrum Łodzi, obejmujące zrewitalizowany kompleks elektrociepłowni zamieniony na centrum naukowo-kulturalne. Znajdują się tam planetarium, centrum nauki i różnorodne wystawy.
- Dworzec Fabryczny: Nowoczesny i zrewitalizowany dworzec kolejowy, który jest jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Łodzi.
- Cerkiew A. Newskiego: Prawosławna cerkiew z charakterystycznymi cebulastymi kopułami, zbudowana w stylu rosyjskim. Jest to ważne miejsce kultu dla prawosławnych mieszkańców miasta.
- Ulica Włókiennicza: Znana z historycznej zabudowy związanej z przemysłem włókienniczym, ulica ta jest świadkiem przeszłości przemysłowej Łodzi.

Piątek, 05.072024 r.:
- Księży Młyn: Kompleks fabryczny z osiedlem robotniczym, zbudowany przez Karola Scheiblera. Jest to jeden z najważniejszych zabytków przemysłowych Łodzi, doskonale zachowany i pokazujący życie robotników w XIX wieku.
- Muzeum Kinematografii: Muzeum poświęcone historii kina i filmu, z bogatą kolekcją sprzętu filmowego i pamiątek. Oferuje unikalne wystawy i projekcje filmowe.
- Pałac Herbsta: Elegancka rezydencja, która prezentuje życie zamożnych przemysłowców łódzkich z końca XIX wieku. Pałac zachwyca swoją architekturą i pięknie utrzymanymi ogrodami.


Autor: Marek Kisz

foto 01foto 02foto 03foto 04foto 05foto 06foto 07foto 08foto 09foto 10foto 11foto 12foto 13foto 14foto 15foto 16foto 17foto 18foto 19foto 20foto 21foto 22foto 23foto 24foto 25foto 26foto 27foto 28foto 29foto 30foto 31foto 32foto 33foto 34